Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Debatindlæg afAleksander Sejr

MSc-studerende i International Business and Politics ved Copenhagen Business School

Det er urealistisk at komme helt af med vikartimer i folkeskolen, så lad os da hæve ambitionsniveauet for vikartimerne.

Vi er mange dygtige vikarer på landets folkeskoler. Brug os dog bedre

Lyt til artiklen

Når en lærer sygemelder sig, forestiller forældrene sig en velkendt scene: den skrøbelige, forholdsvis ugidelige og forvirrede nyudklækkede student, der træder ind i klasseværelset, dårligt forklædt som lærer. Eleverne gennemskuer straks den manglende autoritet og fremsætter håbefulde krav om film, mobiltelefoner og rundbold frem for lærerens pseudoopgave på Aula.

Vikartimen har ikke ligefrem folkeskolens bedste ry. Den fremstilles som en pædagogisk parentes: et sted at anbringe børnene mellem den rigtige undervisning før lærerens fravær og den rigtige undervisning, når læreren vender tilbage.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her