Når Copenhagen Pride lørdag 15. august maler byen i regnbuens farver med sin glitterfyldte parade, er det en organisation og begivenhed, der med sine 43 officielle sponsorer og partnere har rejst sig som en fugl føniks, brændende for seksuelle og kønsminoriteters rettigheder.
For to år siden kom de i alvorlige problemer efter at de – angiveligt efter internt pres fra egne aktivister – bad sponsorer og kommercielle partnere forholde sig til det israelske militærs krigshandlinger i Gaza. Det faldt ikke i god jord hos flere af de mangeårige støtter i erhvervslivet. Antallet af sponsor- og partnervirksomheder styrtdykkede med omkring 50 procent - og ledelsen i Copenhagen Pride blev skiftet ud.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.