Klokken er et godt stykke over sengetid, du er udmattet og vil egentlig bare gerne se bagsiden af dine øjenlåg. I stedet kigger du på et klinisk hvidt Word-dokument, for du skal nå at aflevere din opgave til tiden. Efter lang tids arbejde er opgaven færdig, og du er stolt af den. I stedet for at få den karakter, du havde håbet på, dumper du, fordi din underviser mistænker, at du har brugt kunstig intelligens til at løse opgaven.
Det lyder jo umiddelbart helt skørt, at elevers hårde arbejde bliver affejet, fordi en lærer har en fornemmelse. Det er desværre bare sådan, det forholder sig. En mistanke om snyd med kunstig intelligens behøver ikke bevis. Alene en fornemmelse er nok til at dumpe en elev. En fornemmelse, der i værste fald kan ende med bortvisning.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.