Morten Perminfhv. skoleleder, pædagogisk leder af et dagtilbud, seminarierektor samt tidligere medlem af hovedbestyrelsen i Børns Vilkår
Carl-Jørgen Bindslevfhv. seminarierektor og uddannelseschef på UCC, nu Københavns Professionshøjskole og fhv. bestyrelsesformand på Gribskov Gymnasium
I forsøg på at drive dramaet op i intensitet, lader ’Dobbeltfejl’ skole, sociale myndigheder og politi opføre sig på en måde, der savner rod i virkeligheden.
Det er en imponerende og vigtig film, men på et punkt rammer den helt forbi
Amalie Næsby Ficks aktuelle film ’Dobbeltfejl’ rejser et sårbart og komplekst spørgsmål i det moderne forældreskab: Hvor langt er forældre villige til at gå for at beskytte sig selv og deres børn.
Men der er et men. I forsøget på at drive dramaet op i intensitet virker det, som om man lader skole, sociale myndigheder og politi opføre sig på en måde, der savner rod i virkeligheden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.