Carsten Jensen fortæller 6.12. om to unge afghanske flygtninges kamp for at blive i Danmark. Jeg deler på alle måder Carsten Jensens vrede og indignation over de danske myndigheders dispositioner, men ønsker at påpege en overset detalje:
Under sit ophold i Danmark opsøgte den ene unge mand en folkekirkepræst og blev døbt. Som kristen vil han nu være ekstra sårbar i et Afghanistan præget af brutal islamisme. Flygtningenævnet vurderer imidlertid, at han er konverteret på skrømt for at underbygge sit ønske om asyl i Danmark. Og det kan sagtens være. For at redde livet gør mennesker de mærkeligste ting. Jeg kender ikke sagens detaljer. Præsten var dog overbevist om mandens oprigtighed.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
