Regeringen har fremlagt et forslag til en ny reform af de gymnasiale uddannelser, hvori der indgår et forslag til at lægge tre gymnasiefag sammen: historie, oldtidskundskab og religion (HOR er det af vittige hunde allerede blevet døbt og i hvert fald folk, der har haft religion, ved, hvad Gammel Testamentes Ti Bud har at sige om dét).
I bestyrelsen for Religionslærerforeningen for Gymnasiet og HF bekymrer dette forslag os. Det gør det, fordi et fagsamarbejde med to fag, der fokuserer på det historiske, naturligt nok også vil trække det tredje fag, religionsundervisningen, i retning af det historiske og altså væk fra den brede faglighed, vi har i dag, hvor fokus i lige så høj grad lægges på nutiden og religion i dagens globaliserede, komplekse verden. Denne ændring er ikke uvæsentlig især i en virkelighed, hvor radikaliserede islamister og kristne fundamentalister i USA kæmper for at sætte dagsordenen.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

