I sidste uge kunne man på de sociale medier se Marie Krarup fra Dansk Folkeparti posere i et af Christiansborgs samtalerum svøbt ind i et dannebrog, så det mest af alt lignede en indisk sari, der slæbte hen ad gulvet. Det er med symbolik som denne, man tit får præsenteret Dansk Folkeparti.
Men når Marie Krarup forsøger at tegne et næsten mytisk gudindebillede af sig selv, håner hun samtidig åbenlyst det danske flagregulativ. Vi ved jo, alle at Dannebrog må bruges til at flage med og intet andet. Og vi ved jo også, at Dannebrog under ingen omstændigheder må røre jorden eller gulvet for den sags skyld.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
