Debatindlæg afHanne Bay

At være lærer er at holde børnefødselsdag - hver dag!

Lyt til artiklen

Har du prøvet at holde børnefødselsdag – altså sådan en med hele klassen, der skal have boller og lagkage. Gaver. Og på skattejagt.

Og så lege derhjemme, eller hvor man nu har valgt at holde fødselsdag. Tre eller tre en halv time en lørdag eller søndag. Har du prøvet det? Forældre deler sig gerne lidt i to lejre, når man stiller sådan et spørgsmål. Der er dem, der siger »Ja, vi holdt pyjamasfest, men godt nok kun for pigerne. Det blev for meget, hvis vi skulle have dem alle sammen. Pyh, der er godt nok gang i den med 12 piger … og hvad stiller man op med dem, når de bliver uvenner?«. Så er der den anden slags forældre, der ruller med øjne og siger »Nej, vi orker ikke at skulle have hele klassen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her