Gud, konge og fædreland – og socialt udsatte. Sådan vil det konservative credo fremover lyde, hvis man skal tro formanden for Konservativ Ungdom, Andreas Weidinger.
Den 25-årige debatkomet vandt ved årets Folkemøde på Bornholm DM i Debat, og flere gange undervejs i talentkonkurrencen blev hans succes tilskrevet netop det, at han er en utraditionel konservativ stemme. En overraskende socialt indigneret ungdomspolitiker, der kan finde på at snuppe ord som ’ulighed’ ud af munden på sine venstreorienterede moddebattører.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

