Debatindlæg afTine Roed

Direktør i Dansk Industri

DI-direktør: 599 børn er en god grund til, at Danmark skal huse Det Europæiske Lægemiddelagentur

Lyt til artiklen

Mandagens indlevering af det danske EMA-kandidatur til EU-kommissionen er den foreløbige kulmination på en usædvanlig ambitiøs kampagne for at få Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) til København. Det danske engagement har på intet tidspunkt ladet tvivl om regeringens dybfølte ønske om at huse EMA. Statsministerens nylige tilbud om 20 års gratis husleje cementerer blot dette engagement.

København har helt indiskutable forudsætninger for at huse en så specialiseret og videnstung myndighed. Det gælder eksempelvis en stærk international lægemiddel- og medicoindustri, et anerkendt forskningsmiljø og en robust infrastruktur. Det betyder noget, at medarbejdere og besøgende kan komme hurtigt til og fra Kastrup Lufthavn og i særdeleshed til og fra Copenhagen Towers i Ørestad, som Lars Løkke Rasmussen har tilbudt kommissionen, at EMA kan flytte ind i kvit og frit.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her