Der vil være skår i gensynsglæden med Danmark, når vi i juli lander i lufthavnen i København efter to år, hvor vi har arbejdet i Washington DC, USA. I forbindelse med skattereformen har regeringen planer om at betinge dagpenge af, at man har været i Danmark i syv ud af otte år.
Dette vil med et snuptag fjerne sikkerhedsnettet for vores familie. Regeringen vil indføre kravet med tilbagevirkende kraft og med utilstrækkelig indfasning - to år i udlandet kan give os syv års dagpengekarantæne.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
