Debatindlæg afFrank Aaen

formand for kritiske aktionærer

Der må ud over mere åbenhed vedtages grænser for, hvor meget direktørerne kan tjene i forhold til de ansatte.

Frank Aaen om vilde cheflønninger: En chef skal ikke tjene 200 gange mere end en ansat

Lyt til artiklen

Lønnen til direktører i de store selskaber er kommet i fokus, med rette. Nogle direktører har scoret ufattelige beløb på kort tid.

Det har heldigvis affødt forskellige reaktioner, og Folketinget har netop vedtaget krav om større åbenhed om aflønningen af topledelsen i store selskaber. Alle lønelementer, bonusordninger, optioner, pensionsbidrag osv. skal oplyses. Det gør en del selskaber allerede, men bl.a. Mærsk har givet færre oplysninger end dem, de nu pålægges.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her