Nettet har de seneste dage flydt over med frustrerede reaktioner på Gramex’ netop offentliggjorte lister over de mest spillede navne og numre i radioen i 2018. Ikke mindst de to lister over henholdsvis de ti mest spillede danske artister og de ti mest spillede danske radiohits har fået mange op af stolen.
Frustrationen har alene én årsag: Alle navnene på listerne er mænd – ligesom det var tilfældet sidste år og forrige år. Gramex selv har selvsagt ikke noget med dette at gøre, og på organisationens hjemmeside stiller man da også forsigtigt spørgsmålet: Hvor er kvinderne henne i alt dette?
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
