Debatindlæg afPer Saval

Pensioneret læge

Danskernes mange kroniske sygdomme skal forebygges – ikke behandles.

Pensioneret læge: Når man ser, hvad der sælges i store supermarkeder, kan det ikke undre, at mange mennesker er syge

Lyt til artiklen

Det er sommerens store nyhed, at to tredjedele af den voksne befolkning over 16 år er kronisk syge. De ved det ikke alle sammen, men mange går rundt med risikofaktorer for sygdomme som forhøjet kolesterol, for højt blodtryk, forstadier til diabetes, overfølsomhedsreaktioner og begyndende stress.

Hospitaler, regioner og sundhedspersonale reagerer refleksmæssigt på nyheden med krav om flere ressourcer – godt hjulpet på vej af nyhedsmedier, der flyder over med eksempler på ukritisk journalistik. Ingen taler om forebyggelse. Ingen spørger: Hvad handler det her om?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her