Debatindlæg afLars Krarup (V)

borgmester i Herning Kommune

Der er, så vidt jeg er orienteret og kan få øje på, ikke nogen kommuner, der har fundet den perfekte løsning på de problemer, vi taler om her. Vi må forsøge os frem. Prøve at finde en vej.

»Jeg kender ikke svaret, og det er faktisk pointen«: Hernings borgmester ærgrer sig over forsimplet mediefokusering

Lyt til artiklen

Institut For Menneskerettigheder sendt en sag til Ligebehandlingsnævnet om Holtbjergskolen i Herning. Det er de naturligvis i deres gode ret til.

Flere medier kaster sig nu over sagen, da instituttet i deres pressemeddelelse bruger udtrykket »ulovlig forskelsbehandling«, fordi Herning Kommune har genåbnet den tidligere skole. Her begyndte 64 elever efter sommerferien. Af dem er 63 tosprogede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her