Jeg er dansk statsborger. Jeg kan stemme, stille op til valg og har ret til at opholde mig i Danmark. Ikke nødvendigvis noget, jeg tænker på dagligt, om overhovedet, men det er ikke desto mindre vigtigt for min selvopfattelse.
23. februar kunne man erfare, at Det Konservative Folkepartis formand, Søren Pape Poulsen, ønsker at tage muligheden for statsborgerskab fra de borgere, der tidligere er idømt såvel betinget som ubetinget fængsel. At forslaget muligvis er i strid med Den Europæiske Konvention om Statsborgerret, er allerede et godt argument for at modsætte sig det, men den konsekvenstænkning, som de konservative lægger for dagen, er det i sig selv vigtigt at anfægte.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

