Debatindlæg afThomas Boje

Professor i sociologi, Roskilde Universitet, Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv

Samfundssind bliver til gennem demokratisk dialog og indflydelse i hverdagen. Derfor bør vi oprette et borgerting på helbredsområdet.

Sociologiprofessor vil indføre borgerting: »Tiltagene under coronapandemien er blevet implementeret udemokratisk og autoritært«

Lyt til artiklen

Siden starten af coronapandemien er vi blevet bedt om at vise samfundssind og ansvarlighed for at undgå spredning. Det er både klogt og i den nuværende situation helt nødvendigt. Men den måde, tiltagene er blevet implementeret på, er både udemokratisk og autoritært, og det risikerer at blive ineffektivt. Det deltagende og involverende demokrati er sat ud af spil.

Vi har set statsminister Mette Frederiksen tale alvorsfuldt til os, omgivet af skiftende ministre og embedsmænd. Vi har fået formaninger om at opføre os pænt, ja, vise samfundssind, og når vi ikke har gjort det tilstrækkeligt, er der i hast trumfet nye love igennem. Trusler om bøder, alvorlig sygdom og i yderste konsekvens døden er blevet stillet os i udsigt, hvis vi ikke retter ind. Der er tale om samfundssind og respekt pålagt fra oven. Om ganske kort tid står vi i nøjagtig den samme situation igen, hvor der skal træffes beslutning om genåbning af samfundet. En beslutning, som uden borgerinddragelse bliver truffet af ganske få politikere, embedsmænd og toppen af erhvervslivet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her