Det har ikke skortet på politikere og topembedsmænd, der har stillet sig op og takket frontpersonalet i det danske samfund for deres indsats i kampen mod covid-19.
Nu er de første sundhedspersoner imidlertid rapporteret døde af covid-19. Det ikke er uventet, da der allerede er blevet rapporteret om et større antal dødsfald blandt sundhedsmedarbejdere i Kina, Italien og Spanien. Problemet har allerede været rejst over for erhvervsministeren for et stykke tid siden, da der var sundhedspersonale, som havde rejst forsikringsspørgsmålet over for deres fagforeninger.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


