3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afJens Hauch, Mikael Bjørk Andersen, Kasper Hjalager Albrechtsen

vicedirektør og cheføkonom i Kraka, ledende økonom i Kraka, økonom i Kraka

Klimapolitikkens centrale tiltag tager tid, før de virker på økonomien.

Tænketanken Kraka: Grøn genopretning er lidt af et fatamorgana – desværre

Coronakrisen er den dybeste økonomiske krise i mands minde. Krisen kræver, at staten fører en aggressiv, ekspansiv finanspolitik for at medvirke til genopretning af økonomien. Der er allerede foretaget historisk store indgreb. Men selv om krisen på nuværende tidspunkt forventes at blive relativt kortvarig, er det forventeligt, at der i løbet af efteråret skal vedtages yderligere tiltag, også tiltag, der rækker ind i 2021.

Samtidig har coronakrisen ikke ændret på, at Danmark ligesom resten af verden står med en stor udfordring i forhold til klimaet. Danmark har vedtaget en klimalov, hvor målet er, at udslippet af drivhusgasser skal reduceres med 70 pct. i 2030 i forhold til 1990-niveauet. Udledningen af drivhusgasser er faktisk blevet reduceret markant de seneste 30 år, men i forhold til målsætningen er vi kun omkring halvvejs. Dermed skal den anden halvdel af reduktionerne således ske på 10 år, altså i tre gange så højt tempo.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her