Politikens internationale redaktør har i søndagsudgaven et oplysende og interessant essay om eliternes kamp i relation til det amerikanske præsidentvalg.
Han skriver bl.a., at der som følge af partiernes politiske kamp sker historiske forandringer, som fører til en politisk mutation, der går på tværs af partiernes oprindelige positioner. Således var venstrepartierne tidligere udprægede arbejderpartier, mens de formuende og veluddannede lag hørte til disse partiers politiske modpoler. Det har i vor tid ændret sig til det omvendte. Men der er tale om en pendulbevægelse.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
