Debatindlæg afNoa Redington

Statsministeren er den bedste eksponent for en generation af politikere, der er tæt på at reducere alt til kommunikation.

At Frederiksen ikke vil tale med Qvortrup, siger mere om hende end om ham

Lyt til artiklen

Jeg har et helt afslappet forhold til vores politikeres brug af såkaldt sociale medier. Det er en kilde til stor morskab og indsigt, fordi de blotter en endeløs jagt på folkelighed, friskhed og autenticitet. Pravda forklædt som selfies.

En af mine og danskernes favoritter er altid smilende – i hvert fald på Facebook – social- og indenrigsminister Astrid Krag (S). Hendes opslag er fulde af hurra og hjerter. Skønt. Dejligt. Varmt. Tag bare hendes helt forrygende opdatering 19. november, hvor statsministeren præsenterede sine nye ministre efter minkkatastrofen: »Tre gange tillykke. Først tillykke til Mette med fødselsdagen – der var vist lidt mere solskin i dag end på min fødselsdag i forgårs, men det er jo bare gammel overtro, det der med fødselaren og vejret, så det lægger vi ikke noget i«. Det vigtigste først: Tillykke til Mette. Og solen skinner altid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her