Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afDitte Bloch Noer, Ditte Ingemann, Dijana Dix Omerbasic, Nicole J.O.V.E.F. Paninnguaq Boassen,Yanaba Mompremier Rymark Sankoh og Stinne Bech

hhv. Mino Danmark, Mellemfolkeligt Samvirke, Sabaah, Afro Danish Collective, Nalik, LGBT Asylum, LGBT Asylum og Amnesty International

Med en handlingsplan mod diskrimination vil Danmark virkelig få valuta for pengene. Så lad os få den med på finansloven.

Organisationer mod etnisk diskrimination: Det koster, når etniske minoriteter diskrimineres

Regeringen og dens støttepartier hylder den netop vedtagne finanslov og klapper sig selv på skuldrene over deres gode arbejde. Der er også mange gode tiltag, men de har glemt en meget vigtig ting. Nemlig en handlingsplan mod etnisk diskrimination.

For lad os slå det ganske åbenbare fast: Diskrimination af etniske minoriteter findes – også i Danmark. Det ved vi fra adskillige undersøgelser om emnet og fra utallige førstehåndsberetninger fra de mennesker, det går ud over: Unge, der ikke bliver lukket ind på natklubber, skældsord på sociale medier, mennesker, der på grund af deres navn skal sende signifikant flere ansøgninger end gennemsnittet for at få et job eller en bolig.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her