Debatindlæg afArne Grevsen

Næstformand i FH

Der er et klart behov for en større kontrol fra myndighedernes side med, om vilkårene for at modtage SU overholdes.

Næstformand i FH: Arbejdskrav til EU-studerende giver mening

Lyt til artiklen

Politiken bragte 2.1. et indlæg fra en EU-studerende, Gustavo Segat (GS), som gav udtryk for, at EU-studerende opfattes som andenrangsborgere i Danmark. På den baggrund foreslog han, at man fjerner kravet om, at EU-studerende skal arbejde 10-12 timer om ugen for at kunne modtage SU.

For at tage det sidste først må jeg klart sige, at det ikke giver mening at fritage EU-studerende fra arbejdskravet. EU-studerendes berettigelse til at modtage dansk SU bygger netop på, at de kan få status som vandrende arbejdstagere. Så uden arbejde er der ikke et grundlag for, at de kan få adgang til SU i Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her