Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afCaroline Nyvang

Seniorforsker ved Det Kongelige Bibliotek

Når politikerne laver SoMe-opslag med billeder af mad – fra makrel i tomat til røde bøffer – kommer de i øjenhøjde med vælgerne. Samtidig viser maden politiske holdninger til alt fra klima til ligestilling.

Seniorforsker: Intet er så godt mod politikerlede som en makrelmad

Lyt til artiklen

Den offentlige debat har i ugevis været smurt ind i makrel i tomat, efter at Danmarks statsminister – der på det sociale medie Instagram jovialt kalder sig ’Mette’ – delte et billede af sin makrelmad med mayonnaise. Var det ikke for en håndfuld agurkeskiver på toppen, kunne man næsten have troet, at hun havde forsøgt sig med et kulinarisk dannebrog.

Makrelmaden var strategisk placeret nær Politikens seneste interview med Erik Meier Carlsen. Han slog her til lyd for, at Socialdemokratiet først under Mette Frederiksens lederskab for alvor havde formået at lægge en tilstrækkelig stram udlændingepolitisk linje. Samtidig mente Meier Carlsen, at Venstres Jakob Ellemann-Jensen slet ikke var folkelig nok til at tækkes den store andel af vælgerne, for hvem globalisering er lig med forarmelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her