Boligminister Kaare Dybvad (S) præsenterede for nylig et parallelsamfundsudspil, der sætter retningen for, hvordan regeringen vil tage hånd om de udfordringer, der er i landets socialt belastede boligkvarterer. Målsætningen er, at de områder skal have en mere blandet befolkningssammensætning, og det er jo i sig selv svært at være uenig i.
Men udspillet har den alvorlige bagside, at det vil gøre det endnu sværere at skaffe udsatte borgere tag over hovedet. Jo flere boligområder der har status som ’parallelsamfund’ eller forebyggelsesområder, jo færre boliger har kommunerne til rådighed til ’boligsocial anvisning’.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


