Debatindlæg afJimmi Eiberg Jensen

Regionsformand Teknisk Landsforbund Hovedstaden og Bornholm

Vækst kan være andet end økonomi. En kortere arbejdsuge eller et helt anderledes indrettet arbejdsmarked.

Regionsformand: Fagbevægelsen må sikre dialog og debat om klimakrisen

Lyt til artiklen

Temperaturen slår rekorder i Canada og USA, og i Europa oplever vi de værste oversvømmelser i hundrede år. Dette sker, stort set samtidig med at EU præsenterer sin klimapakke, som skal være med til bringe EU i førertrøjen i den grønne omstilling og skabe grøn vækst. Nej, der er ikke tvivl om, at selv om det for rigtig mange er sommerferie, og nyhederne måske er kommet lidt i baggrunden, så er klimakrisen rykket længere ind i alles bevidsthed.

Klimakrisen har allerede stor bevågenhed i fagbevægelsen, særligt fokusset på den nødvendige efter- og videreuddannelse har fyldt rigtig meget hos de fleste fagforbund, og det vil det også fortsat gøre, da det er afgørende, at vi som samfund har de rette kompetencer til at løse fremtidens udfordringer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her