Sommerferien er over os. For de 15-16-årige er folkeskolen fortid, og foran dem ligger en ungdomsuddannelse. For langt de fleste er det en gymnasial uddannelse, der venter, og det er der som sådan ikke noget forgjort i. Der er dog to elementer, der gør det lidt svært bare at klappe i hænderne over de unges valg.
For det første mangler vi faglærte. Dårligt kan vi se lys for enden af coronatunnelen, før virksomheder og arbejdsgiverorganisationer falder over hinanden i avisernes spalter med nødråb om vækst- og velstandstab, hvis ikke vi får mere kvalificeret arbejdskraft. Og selv om man kan komme med mavesure bemærkninger om, at de så kunne have oprettet nogle flere praktikpladser, mens tid var, så har de ret. Manglen på faglært arbejdskraft er et kæmpe problem. Det er noget skidt for væksten på både kommende og nuværende arbejdspladser, fordi virksomheder flytter, hvis de ikke kan få den efterspurgte arbejdskraft.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


