Danmark skal videre til VM, og tillykke med det. Desværre skal det afholdes i Qatar. Et land, der har dødsstraf for homoseksualitet, og hvor kvinders rettigheder er lige så virkelige som Narnia.
Vores ellers lovpriste landsholdsspillere skal tilmed spille på fodboldbaner, bo på hoteller og træne på faciliteter vædet med blod fra de 15.000 immigrantarbejdere, som ifølge Amnesty International har måttet lade livet under arbejde i Qatar fra 2010 til 2019. Alligevel mener statsminister Mette Frederiksen, at vi bør skille fodbold og udenrigspolitik fra hinanden. Og kulturminister Ane Halsboe ville ønske, at VM lå et andet sted, men synes ikke, at brud med menneskerettighederne skal slå skår i glæden for fodboldfans.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
