Debatindlæg afOrson Bernild-Brown

studerende

Gymnasiefag, som man aldrig skal beskæftige sig med igen, får alt for afgørende betydning for unges muligheder. Gør op med karaktergennemsnittet for gymnasiet.

Stress og begrænsninger: Gymnasiegennemsnit er som en plet på straffeattesten, der aldrig går væk

Lyt til artiklen

For nylig blev der stillet et borgerforslag ved navn ’Den højeste karakter skal være gældende’. Lovforslaget intenderer at ’lette presset’ for gymnasieelever, der stresser over deres karaktergennemsnit og dets betydning for deres uddannelsesmuligheder, ved at justere på hvilken karakter der tæller. På gymnasiet får man nemlig både en standpunktskarakter og en eksamenskarakter inden for hvert fag, som begge tæller med i det samlede gennemsnit, hvilket man i dette lovforslag forsøger at ændre til, at kun den højeste af de to karakterer, vil have betydning for gennemsnittet.

Tanken om at lette presset for gymnasieeleverne ved at give dem det højest mulige snit og dermed øge deres chance for at læse deres ønskede uddannelse, er i sig selv en god og tiltrængt idé. Forslaget viser også, at der er behov for at forbedre det danske karaktersystem, fordi det stresser gymnasieelever og begrænser deres uddannelsesmuligheder – resten af livet. Jeg har et alternativt bud på en forbedring af systemet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her