Debatindlæg af45 tidl. medlemmer af DR Pigekoret (se alle navne sidst i indlægget)

Når Michael Bojesen nægter at have krænket unge korpiger, er det ikke bare en benægtelse af fakta. Det er en ny krænkelse, som står i vejen for debatten om, hvordan vi kommer giftige strukturer til livs.

45 tidligere medlemmer af DR's Pigekor: Han flytter fokus fra det, der virkelig er essentielt i debatten. Systemet, der muliggjorde de seksuelle krænkelser

Lyt til artiklen

Onsdag 10. november fremlagde DR resultatet af den advokatundersøgelse, der havde til formål at kortlægge krænkende adfærd i DR Pigekoret. På trods af at bevisbedømmelsen er blevet foretaget med forsigtighed, konkluderes det, at der under to tidligere chefdirigenters ledelse – den nu afdøde Tage Mortensen og Michael Bojesen – har været udvist krænkende adfærd. Sidstnævnte har ikke ønsket at stille op til interviews, men udtaler:

»Da jeg har fået forelagt det, der vedrører min person, ved jeg, at de krænkelser, der er beskrevet i rapporten, ikke har noget at gøre med mine 10 år som dirigent for koret«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her