I de sidste 130 år har vi været vidner til en af de største menneskelige præstationer. Vi har fået omkring 30 år ekstra levetid forærende. De år har vi valgt at lægge i den sidste ende af livet – alderdommen. Vi oplever stigmatisering af 50+, og at aldersdiversitet er problematisk på arbejdsmarkedet. Det dur ikke. Det er uhensigtsmæssigt for den enkelte og for virksomhederne i en tid med manglende arbejdskraft. Og det er umanerlig dyrt for samfundet.
Ældrebyrden skal snarere ses som en vækstmotor. Aldersdiversitet giver hidtil usete fordele i kraft af komplementære evner og færdigheder. De unges hurtighed, energi og gejst kombineret med den erfaring og empati, man får med alderen, skaber muligheder for familier, arbejdspladser og samfund, som vi ikke tidligere har haft. I stedet for at tale om en økonomisk byrde må vi høste bemærkelsesværdige frugter i aldersdiverse samfund.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



