Os, der er født mellem 1997 og 2012, er zoomere. Og vi er nogle, der faktisk er stolte af de prædikater, som sociolog Tobias Petersen (24.1.) sætter på os. Vi er stolte af at være antikapitalister, antiracister og antisexister. Vi er stolte af, at vi kæmper for at få indført kønsneutrale pronominer og allierer os i kampen for social retfærdighed. Vi er stolte af vores drømme om at nedbryde patriarkatet. Vi er stolte af at være zoomere.
Tobias Petersen tegner et karikeret og generaliserende billede af vores generation. Af den grund hverken vil eller kan vi tale på vegne af en hel generation af zoomere, ligesom vi ikke kan skære babyboomer-generationen, der er født mellem 1946 og 1964, over én kam.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
