’Forbrydelsen’, ’Borgen’, ’Broen’ og de serier, der er skabt i kølvandet, har givet DR Drama en fuldstændig unik position i verden. Den er ikke kommet ved et tilfælde, men fordi man skabte en unik struktur: et sted, hvor der var respekt og tillid til den kreative vision, tid til research og grundighed og stort mod i forhold til dramatisk emnevalg. Det er nemt at overse nu, hvor succesen er stadfæstet, at en serie om det politiske liv i Danmark formentlig aldrig var gået i produktion andre steder end på DR.
For os forfattere er det et særligt benspænd og privilegium at arbejde inden for rammerne af public service. Det er ikke nok at underholde eller at grave i egen navle, man skal også tale til samfundet og samtiden. I en stadig mere polariseret verden har vi brug for det, der samler os. Vi har brug for fiktion, der kan stille spørgsmål og nuancere, fiktion,der tager os med ind i gråzonerne og lader os mærke de store moralske dilemmaer indefra.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

