Debatindlæg afBirger Stenalt

Tidl. auto- og flymekaniker, rejseleder, skolelærer, viceinspektør, pensionist

Medierne lytter slet ikke til de hårdtarbejdende på gulvet

Lyt til artiklen

I medierne har man den sidste uge læst og hørt om konflikten mellem bagagemedarbejdere og ledelsen i SAS. Vi hører primært om, hvor synd det er for de rejsende, at de må undvære deres bagage i starten af ferien.

Når jeg ser indslag fra lufthavnen, der viser billeder af alle de nødlandede kufferter, kan det undre mig, hvor store og tunge de kufferter må være. Er det virkelig nødvendigt, at de rejsende har så meget med på en vinterferie, og her er ski og anden pladskrævende bagage ikke med. Nej, vi hører bare, at det er synd for de rejsende. Indtil nu har jeg ikke hørt en eneste journalist sige, at det da må være hårdt for bagagemedarbejderne at håndtere de mange tunge og uhåndterlige kufferter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her