Debatindlæg afHans Mouritzen

Seniorforsker, dr.scient.pol., Dansk Institut for Internationale Studier (Diis)

Beslutningstagerne ønsker ikke endnu en gang at blive beskyldt for at undervurdere en udviklings hast og alvor.

Kabul-syndromet regerer i Ukraine

Lyt til artiklen

Tidligt mandag har Frankrigs præsident Macron fået et topmøde på præsidentniveau i stand mellem USA og ’den russiske bjørn’. Først kommer imidlertid et forberedende udenrigsministermøde allerede på torsdag, forudsat – som det hedder fra vestlig side – at der ikke ’sker noget’ forinden, hvormed der hentydes til en russisk storinvasion.

USA’s præsident Biden og Storbritanniens premierminister Johnson har ellers flere gange i den igangværende Rusland-Ukraine-konflikt råbt »Bjørnen kommer«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her