Debatindlæg afLiv Kjølby Sindballe

Skoleelev, 15 år

Danmark har en kæmpe ressource i unge begavede mennesker, hvoraf mange kunne engagere sig langt mere, end de gør i dag. Giv os indflydelse!

Har verden ikke forandret sig siden 1978? Giv de 16-årige stemmeret

Lyt til artiklen

I Danmark har vi demokrati, hvilket jeg er meget taknemmelig for. Det betyder, at alle, der er myndige, har en stemme og dermed potentielt har indflydelse på fremtidens Danmark.

I Danmark har man valgt, at personer bliver myndige den dag, de fylder 18 år. Sådan har det været siden 1978, da aldersgrænsen blev rykket fra 20 til 18 år. Men har verden ikke forandret sig siden 1978? Selvfølgelig har den det, så hvorfor fastholder vores samfund dette aldersprincip, når verden omkring os er i forandring?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her