Debatindlæg afFlemming Møller Mortensen

Udviklingsminister og minister for nordisk samarbejde (S)

Danmark vil fortsat kunne træde til og hjælpe, når en akut katastrofe rammer. Uanset om det er i Burkina Faso eller i Ukraine.

Minister: Drop kritikken. Danmark er fortsat et af de meget få lande, der lever op til FN’s målsætning

Lyt til artiklen

Jeg er netop kommet hjem fra en rejse til Niger, der ligger i Sahel i Vestafrika. Et land og en region, hvor behovet for vores hjælp er enormt. Og hvor jeg også blev bekræftet i, at Danmark er en utrolig værdsat partner, der bidrager til udvikling og sikkerhed.

Derfor blev jeg også en smule forundret, da jeg her i avisen 6.4. kunne læse direktør i PlanBørnefonden Dorthe Petersen skrive, at »vestafrikanske børn betaler for ukraineres ophold i Danmark«, samtidig med at hun hævder, at der »skal skæres 400 mio. kr. fra de danske humanitære og udviklingsindsatser i Sahel-regionen allerede i år«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her