Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afPernille Rosenkrantz-Theil og Claus Holm

Hhv. børne- og undervisningsminister og Institutleder på DPU Aarhus Universitet og formand for ny ekspertgruppe om køns betydning for læring og udvikling i dagtilbud, folkeskole og ungdomsuddannelser

Skolevinderen er en pige. Forskellen mellem drenge og pigers faglige resultater vokser, og det har betydning for deres senere liv.

»Der er store og stigende forskelle mellem drenge og pigers faglige resultater«

Skoletaberen er en dreng. Det lyder hårdt. Men faktum er, at af dem, der får de 10 procent dårligste karakterer i skolen, er to ud af tre drenge. Skolevinderen er en pige. For hun får ikke alene de bedste karakterer i skolen. Der er også større sandsynlighed for, at hun gennemfører en ungdomsuddannelse.

Der er store og stigende forskelle mellem drenge og pigers faglige resultater i grundskolen og ungdomsuddannelserne, og det har betydning for deres livsmuligheder senere i tilværelsen. Gabet mellem drenge og pigers faglige resultater ses allerede i 2. klasse, og det øges frem mod afgangseksaminerne i 9. klasse. Forskellene er endda blevet større i de senere år.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her