Debatindlæg afLaurits Winther Pedersen

Studerende og aktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse

Transportminister Trine Bramsen siger ja til møder med Dansk Industri. Men hun afviser blankt os klimaaktivister

Bramsen afviser at tale med os om Lynetteholmen

Lyt til artiklen

I et Facebook-opslag kalder Trine Bramsen klimaaktivister for modstandere af den demokratiske samtale, fordi vi mødte talstærkt op til en debat på Folkemødet. Men det er ikke udemokratisk at forsøge at få en minister i tale, når hun er den øverst ansvarlige for et stort infrastrukturprojekt midt i en klimakrise.

Helt konkret troppede omkring 50 unge, mange fra Den Grønne Ungdomsbevægelse, op til ministerens samtale med Karsten Lauritzen fra Dansk Industri. Lauritzen kaldte arrangementet for ’Tæt på Trine Bramsen’, og det skulle handle om ministerens tanker og visioner for infrastruktur.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her