Debatindlæg afCeline Schrøder Knauer

Landechef, Tise Danmark

Vi har i Danmark udviklet en brug-og-smid-væk-kultur, når det kommer til tøj. Og det har store konsekvenser for klimaet. Wien har vist, hvordan man sænker overforbruget.

Landechef i Tise: I Danmark har vi udviklet en brug-og-smid-væk-kultur. Vi burde gøre som i Wien

Lyt til artiklen

Sommerens varmerekorder og tørketilstande viser med al tydelighed, at vi ikke kan vente på de teknologiske fugle på taget. Vi er nødt til at rykke på de ting, vi har i hånden. Og én af dem handler om at give vores tøj længere levetid både hos os selv og i genbrug.

Efterhånden som vi nærmer os deadlines på de stort anlagte klimamål, bliver den ene målsætning efter den anden desværre droppet, fordi der ikke er sket de teknologiske landvindinger, man havde håbet på. Senest meldte Københavns overborgmester, Sophie Hæstorp Andersen (S), samt teknik- og miljøborgmester, Line Barfod (Ø), ud, at København må droppe målsætningen om at blive den første klimaneutrale storby i 2025.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her