Danske medier er fyldt med nyheder om Kinas trængsler. For et halvt år siden handlede det meste om lockdowns i kinesiske byer som konsekvens af landets hårde coronapolitik. Nu er vinklen den stik modsatte og går på risikoen ved Beijing-regeringens pludselige afvikling af samme politik. Mediedækningen er ikke helt misvisende. Kinas håndtering af covid-19 har været både forvirrende og dårligt udført.
Ikke desto mindre er det på tide at komme videre. Kinas ledere har slugt store kameler ved at droppe restriktionerne og åbne landet igen. Kursændringen handler selvfølgelig om økonomi, for Kina er hårdt ramt på finanserne efter tre år med konstante forstyrrelser. Erhvervslivet sukker efter normale tilstande, inklusive de mange danske virksomheder med aktiviteter på det kinesiske marked. De er lettede over, at Kina atter kobler sig til resten af verdenssamfundet.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
