Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afKristian Lauta, Helle Waagepetersen, Sebastian Mernild, Stefan Hermann og Erik Rasmussen

professor og prorektor ved KU, professor og prorektor ved SDU, professor ved SDU, rektor ved Københavns Professionshøjskole og stifter af forskernetværket Navigating 360

Har Danmark de kompetencer, der skal forberede os på de markant anderledes vilkår, som klima-, miljø- og biodiversitetskrisen kræver?

Vi skal i gang med en kompetencerevolution

Lyt til artiklen

I årene efter Anden Verdenskrig gennemførte Danmark en forbilledlig genopbygning af samfundet og udviklede et moderne industri-, landbrugs- og velfærdssamfund. På relativt få år fuldførte vi en mindre kompetencerevolution, der omfattede hele arbejdsmarkedet – fra faglærte medarbejdere til de øverste ledelseslag. Kvaliteten af den danske arbejdsstyrke har siden ikke alene været et af Danmarks vigtigste konkurrenceparametre, men også en markant faktor i udviklingen af det danske demokrati og velfærd og vores solidaritet.

Nu skal vi gentage succesen. Denne gang er vilkår og krav blot markant hårdere som følge af flere gensidigt forstærkende verdensomspændende kriser. Omfanget og styrken beskrives i den netop publicerede Global Risks Report fra World Economic Forum. Den tegner et meget dystert billede af udsigten for de næste 2-10 år. Det skyldes ikke mindst kombinationen af klimaforandringer, miljøudfordringer og det accelererende tab af biodiversitet. I et selvforstærkende samspil med andre kriser ændrer de alle fundamentale livsbetingelser. Budskabet er derfor klart og entydigt: Vi skal transformere vores samfund til en ny virkelighed – og gøre det hurtigt. Begrebet revolution beskriver præcist den udvikling, vi skal gennemføre på kortere tid end tidligere i historien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her