Debatindlæg afArno Victor Nielsen

filosof

I mere end tre tusinde år har vi beruset os i øl og vin, uden at samfundet af den grund er gået i opløsning. Det er snarere sådan, at samfundet og de sociale fællesskaber ville være gået til grunde uden drikkelaget.

Filosof: Derfor har vi brug for at drikke

Lyt til artiklen

Efter at direktør for Bryggeriforeningen – forhenværende sundhedsminister Nick Hækkerup – begræd, at Sundhedsstyrelsen glemmer livsglæden, når den rådgiver om alkohol, har Politiken været fuld af debat om alkoholens genvordigheder. En skribent understregede, at alkohol er en vej ud af et samfund, der ikke var til at holde ud at være i.En anden begræd, at vi gruppepresser hinanden til druk. En tredje kan berette om, hvordan alkohol er et opløsningsmiddel for børneliv, familieliv – ja, liv i det hele taget.

Og selvfølgelig findes drikkedjævelen, men det gør vinguden også. Så Nick Hækkerup er gået til kamp mod Sundhedsstyrelsens livskvalitetsfjendske nye anbefalinger om højest 10 genstande om ugen. Fjernelsen af den tidligere forskel på mænds og kvinders alkoholforbrug (14 til mænd og 10 til kvinder og endnu tidligere 21 til mænd og 14 til kvinder) er et politisk valg. Der er ingen som helst evidens for anbefalingerne. Sundhedsstyrelsen er kommet i lommen på ligeretsforkæmpere og puritanere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her