3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afRasmus Lund-Nielsen og Henrik Nevers

mf (M) og formand, Danske Gymnasier

Mennesket kun kan udføre én kognitiv opgave ad gangen.

MF og formand for Danske Gymnasier: Mobiler og skærme bør også begrænses i gymnasiet

Lyt til artiklen

Har vennerne sendt dig et grineren meme? Er mor i Bilka og spørger, om hun skal købe tortilla til aftensmaden? Eller er den lækre sweater, du længe har kigget på, nu kommet på udsalg?

Der er nok af muligheder for at blive distraheret, hvis man som elev har mobilen ved hånden og computeren tændt i løbet af undervisningen. Den udbredte brug af skærme til adspredelse stresser og fjerner fokus fra læring og stjæler opmærksomhed fra fordybelsen. Derfor har der siden årets begyndelse været en debat om begrænsningen af skærme i folkeskolen. Men vi bør også overveje, om vi i virkeligheden ikke vil gøre ungdommen en tjeneste og bidrage til øget trivsel ved også at begrænse skærmenes indflydelse i gymnasiet.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her