Private udlejningsboliger er byens redning – og alle, herunder de mange politiske partier, som problematiserer, at de dyre private udlejningsboliger breder sig som en ukontrollabel steppebrand i hovedstadsområdet, har bare ikke forstået noget. Sådan lyder det fra Martin Vinæs Larsen i Politiken 20. april.
Hvis det var sandt, så var boligmarkedet i København i rigtig i god gænge. For der er bygget rigtig mange private udlejningsboliger i de seneste år. Faktisk to tredjedele af alle de boliger, som er opført i det seneste årti.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

