Debatindlæg afErik Pontoppidan

Bibliotekar, it-specialist, forfatter

I december 2020 blev jeg gift med Fatou fra Senegal, og vi har til dato kendt hinanden i fire og et halvt år. Men vi har modtaget afslag på hendes visum-ansøgning. Jeg kan ikke vise hende mit hjemland. Jeg skammer mig over at være dansker.

Forfatter: Mit land nægter mig besøg af min kone

Lyt til artiklen

Jeg har med interesse læst Erik Balck Sørensens indlæg i Politiken 17. juni 2023 om den skandaløse behandling af hans venner fra Uganda, som fik afslag på et turistvisum til Danmark, men sagen har desværre ikke overrasket mig. Den er på ingen måde unik. Jeg har kendskab til utallige lignende sager i nyere tid, og kun de, som selv har været gennem processen eller har nære venner eller familie, som er blevet afvist, kender vilkårene. Udenrigsministeriet og især Udlændingestyrelsen træffer afgørelser, som bygger på fordomme og rystende inkompetence hos de ansatte, og som i mange tilfælde er ulovlige.

I december 2020 blev jeg gift med Fatou fra Senegal, og vi har til dato kendt hinanden i fire og et halvt år. Brylluppet fandt sted i hendes forældres hus i byen Ziguinchor i det sydlige Senegal, hvor vi holdt en stor fest med cirka 100 deltagere. I øvrigt midt i en coronatid, hvor hele Danmark var lukket ned. Siden vores første møde har jeg pendlet til Senegal et par gange om året for at være sammen med min hustru, og det er efterhånden blevet en tradition, at jeg tilbringer tre-fire måneder af vinterhalvåret i Casamance-provinsen i det sydlige Senegal, hvor vi er ved at lægge sidste hånd på en lille bed and breakfast-lodge tæt ved Atlanterhavet. Min hustru er i øvrigt uddannet kok og laver fremragende mad.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her