Debatindlæg afKristine Rishøj Ammitzbøll-Bille

Selvstændig

Selvstændig: Se ud ad vinduet, Tesfaye

Lyt til artiklen

Hvor er det befriende at læse, at flere skoler begynder at eksperimentere med senere mødetid. Mangen en teenager er blevet hevet op en tidlig morgen og har slæbt sig i skole.

Derfor blev jeg godt nok skuffet over undervisningsminister Mattias Tesfaye, der nærmest virker bekymret over forsøgene med senere mødetid og samtidig moraliserer med en bemærkning om, at »virkeligheden er ikke at møde op ad formiddagen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her