Verden står midt i en klimakrise. Hen over sommeren har vi set, at verden tørrer ud, andre steder drukner og tredje steder sulter de. Der er behov for langt mere politisk handling, hvis ikke vil vi se endnu mere sult, mennesker, der mister deres levebrød, og massive strømme af klimaflygtninge.
Derfor er det også glædeligt, at regeringen netop nu er i gang med at revurdere Danmarks klimamål. Men mens regeringen advarer mod at gå for hurtigt frem i klimapolitikken, kan vi med glæde meddele, at løsningerne ligger ligefor.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
