Debatindlæg af

Ellen ForsbergDyrerettighedsaktivist

Pelle KirkebyDyrerettighedsaktivist

Det, der foregår i mælkeindustrien, er køer, der bliver slaveholdt på grund af deres køn. Derfor bytter vi mælken ud hos Mellemfolkeligt Samvirke.

»Vi er vrede veganere, og vi tager komælken fra dit køleskab. Men det er ikke os, der stjæler«

Lyt til artiklen

Vi var der ved Alternativets stand på Folkemødet. Vi var der ved kaffevognene til Extinction Rebellions forårsoprør. Vi var der, da Mellemfolkeligt Samvirke holdt klimafest på Café Mellemrummet, og vi bliver ved med at komme. Vi fjerner komælken fra dit køleskab, og vi stopper ikke, før du, der påstår at kæmpe for retfærdighed, holder op med at tjene penge på dyremishandling. Velkommen til Milk Wars.

Da vi første gang bevægede os hen mod Café Mellemrummet med fem liter havremælk, en pakke vegansk smør og noget vegansk ost i skiver, gik vi ind i cafeen med forventninger om en åben samtale og nogle refleksioner fra de frivillige caféarbejdere, der står der, i kampen for en mere retfærdig verden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her