Før verdens ledere samlede sig i Paris til COP21 i 2015, var der ikke mange, der troede på, at man kunne blive enige om at begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader. Alligevel kom det mål med i aftalen. Til stående bifald i plenarsalen, og mange – inklusive undertegnede – tudede af lettelse. Få havde troet, at det var muligt. Det lykkedes udelukkende, fordi de sårbare østater og en række progressive lande startede kampagnen ’1,5 to stay alive’. De kæmpede utrætteligt – og for østaternes vedkommende med livet som indsats – for at presse og skubbe især Kina og USA for at få 1,5 grader med. Hvis de ikke havde gjort det, så havde samtalen i dag om, hvad der er muligt, og hvordan verden skal ende med at se ud, været en helt anden.
Derfor kan jeg nu næsten også tude over, at så mange er begyndt at dømme 1,5- eller 2-graders målet for dødt. Herunder Politiken.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

